Ryjewiak – 31.03.2025

Drodzy czytelnicy , wybory, wybory … każdy dzień będzie przypominał nam o czekających nas wyborach prezydenckich . Wyborach, które albo znowu nas „wpędzą” w niekończące się veta prezydenckie albo we współpracę pomiędzy Pałacem Prezydenckim a rządem. Nie ukrywam, że wydawało mi się, że druga kadencja prezydencka obecnie pełniącego tę funkcję A.Dudy, będzie kadencją nastawioną na rozwój Polski. Niestety, po raz kolejny okazuje się, że realizacja programu swojej partii ( bo przecież polityka Prezydenta jest realizacją polityki PiS) jest na drzędna, że Polska (pomimo pięknych słów) jest dopiero na drugim miejscu. Nie jestem zwolennikiem faktu, że premier i Prezydent są z tego samego obozu politycznego. Ale z tego co głoszą kandydaci opozycyjni wobec obecnego rządu (ci najbardziej liczący się: Karol Nawrocki czy Sławomir Mentzen), wyłania się obraz Polski targanej wiecznymi zatargami, wetami, brakiem współpracy. A czasy jakie mamy wymagają pełnej jedności. Bo historia naszego kraju, wystarczająco wiele razy nam pokazała do czego doprowadza partykularyzm, egoizm i podziały. Bardzo Ryjewie.bym chciał, abyśmy potrafili nie nabierać się na piękne słówka, obietnice, nierealne deklaracje jakie padają z ust kandydatów – zdecydowana większość z nich jest poza możliwościami Prezydenta. Pamiętajmy o tym…
80 lat ryjewskiego przedszkola…
W tym roku mija 80 lat jak funkcjonuje przedszkole w Ryjewie. Swoją drogą ciekawe, ile tysięcy dzieci przewinęło się przez mury dawnej parafii ewangelickiej – bo w tym budynku przedszkole pracuje od 1945r. do chwili obecnej. Przez wiele lat funkcjonowało jako przedszkole publiczne, a od 1999 r. jest przedszkolem niepublicznym – najpierw jako przedszkole „Maluszek”, prowadzone przez p. Joannę Kasprzak, a od 2016r. jako „Przedszkole pod Dębusiem” prowadzone przez Stowarzyszenie „Przyjaciele przedszkola pod Dębusiem”. Ryjewska placówka zamierza hucznie świętować 80 urodziny. I zwraca się do wszystkich tych, którzy posiadają w swoich zbiorach domowych pamiątki, zdjęcia, filmiki itp. będące wspomnieniami o tym przedszkolu – z prośbą o ich udostępnienie. Pamiątki te można dostarczyć do sekretariatu przedszkola, w dniach pracy przedszkola, od godz. 800 do 1500, lub przesłać pocztą mailową: przedszkole. ryjewo@gmail.com Można też skontaktować się telefonicznie 695 392 202, aby uzyskać więcej informacji. Nie wiem co jest w planach tych obchodów, ale znając inwencję twórczą Pań pracujących w tej placówce – to pewnie będzie coś fantastycznego. Ja niestety nie uczęszczałem do tego przedszkola, bo kiedy przeprowadziliśmy się do Ryjewa, miałem już 9 lat i byłem za stary, aby tam uczęszczać. Ale przez parę lat i tak codziennie tam zachodziłem – bo odprowadzałem i przyprowadzałem moje młodsze rodzeństwo (jaki wtedy bywałem zły, że musiałem to robić ). Fajne czasy …
… i 80 lat ryjewskiej szkoły
Podobnie jak i przedszkole, tak i ryjewska podstawówka również w tym roku będzie obchodzić swoje 80 urodzinki. I podobnie jak przedszkole będzie świętować. I podobnie jak „młodsza” placówka, również i organizatorzy 80 – lecia Szkoły Podstawowej w Ryjewie zwracają się z prośbą o przekazywanie pamiątek związanych z istnieniem tej placówki. Oczywiście szkoła nie zamierza „przywłaszczać” sobie tych pamiątek – tylko je ewentualnie skseruje, zeskanuje, sfotografuje itp. Sekretariat czynny jest w godz. 8:00 – 15:00, mail do szkoły: sekretariat@szkolaryjewo.pl , tel. 55 277 42 63. W grudniu 1969r., jako 9 letni brzdąc rozpocząłem naukę w tej placówce. I nawet ją ukończyłem … Oczywiście mnóstwo fajnych wspomnień (bo te mniej przyjemne gdzieś zaginęły w mrokach historii), tam poznałem swoją obecną drugą połówkę (w klasie 7b), tam przez 32 lata pracowałem jako dyrektor, tam zostawiłem zdecydowaną większość mojego dorosłego życia. Dlatego też proszę moich Czytelników o to, aby obydwa jubileusze, były dzięki Wam wyjątkowe, by zgromadzone pamiątki przypomniały „stare” czasy, by ożyły wspomnienia. Każda, najdrobniejsza fotografia, jakiś stary dyplom, może np. opaska z napisem „Dyżurny klasy”, mundurek i co tam jeszcze posiadacie w swoich domach – będzie cudowną pamiątką. A do obecnych uczniów zwracam się z prośbą – przejrzyjcie zakamarki waszych Babć i Dziadków – na pewno coś znajdziecie. I mam nadzieję, że obydwa jubileusze zgromadzą wielu, wielu absolwentów tych placówek. I będzie wesoło, sympatycznie, wspomnieniowo…
Dzień Sołtysa
21 marca obchodzony jest jako Dzień Sołtysa. Z tej okazji włodarze naszej gminy spotkali się z „władzami” poszczególnych sołectw, aby im podziękować za dotychczasową pracę na rzecz najmniejszych jednostek samorządowych. Zarówno wójt gminy Sławomir Słupczyński, jak i przewodniczący Rady Gminy Kazimierz Zima, złożyli najpiękniejsze życzenia i podziękowania, życząc jeszcze wielu lat „sołtysowania”. Oczywiście, ja również przyłączam się do tych życzeń – wszystkim Sołtyskom i Sołtysom życzę przede wszystkim wsparcia Mieszkańców Waszych sołectw, bo (nie da się ukryć) „Tyle sołtys może, ile wieś mu pomoże”. Zdróweczka, cierpliwości, uporu i zadowolenia. Niesamowitą sprawą jest to, że Sołtysi naprawdę czują się gospodarzami tych najmniejszych „małych Ojczyzn”, że nie tylko pobór podatków czy inne urzędowe sprawy są dla nich najważniejsze. Oczywiście, w różnych sołectwach wygląda to różnie, ale z każdym rokiem pięknieją one, powstają ciekawe inicjatywy, następuje integracja mieszkańców. Fundusze sołeckie, pomimo tego, że nie są przecież jakoś przesadnie wysokie, są zagospodarowywane tak, aby „wycisnąć” z nich maksymalnie dla dobra danego sołectwa. W moim, subiektywnym rankingu najlepszych Sołtysów, mam swoje typy, ale wiedząc, że każdy Sołtys jest inny, każde sołectwo jest inne, nie będę zdradzał moich faworytów.
Nagrody Starosty Kwidzyńskiego
7 lutego br. w Parku Technologicznym w Kwidzynie odbył się uroczystość wręczenia nagród honorowych Starosty Kwidzyńskiego w dziedzinie przedsiębiorczości. Z pośród nominowanych w kategorii „Przedsiębiorca Roku” znalazł się ryjewski akcent. Kamil Dudek prowadzący Gospodarstwo Ogrodnicze w Montowskich Pastwiskach, specjalizujący się w produkcji kwiatów – został uhonorowany tą nagrodą. Miałem niewątpliwą przyjemność wraz ze Starostą wręczyć tę nagrodę. W uroczystości wzięli udział lokalni przedsiębiorcy z terenu powiatu kwidzyńskiego, przedstawiciele samorządów gmin, radni powiatowi oraz przedstawiciele instytucji działających na terenie powiatu. Moje gratulacje ! A tak przy okazji – zapraszam na zakupy kwiatków … i nie tylko, do tego gospodarstwa. Polecam !
ŚP. Roman Rzoska
Smutna wiadomość dotarła z Lęborka. 22 lutego br. zmarł wieloletni, uczący w latach 60 ubiegłego wieku, nauczyciel W-F w szkole w Ryjewie p. Roman Rzoska. Starsi ryjewianie doskonale pamiętają te postać, która jeszcze wiele lat po odejściu z Ryjewa, była ciepło wspominana. Był nauczycielem bardzo lubianym przez młodzież i mającym doskonały kontakt z uczniami. Urodzony 28 lutego 1940r. w Starogardzie Gd. przeżył 85 lat. W ryjewskiej szkole przepracował kilka lat (niestety, nie mam dostępu do dokumentów). W 1969r. przeszedł do Szkoły Podstawowej w Bągarcie, gdzie przez 10 lat pełnił funkcję dyrektora szkoły. Za jego kadencji placówka ta stała się jedną z najlepszych w województwie i w kraju w tenisie stołowym. Dyscyplina ta była najbliższa jego sercu. W 1979r. przeprowadził się do Lęborka, gdzie w SP 3 prowadził sekcję właśnie tenisa stołowego. Był trenerem żeńskiego zespołu Pogoni Lębork. Działał aktywnie w Okręgowym Związku Tenisa Stołowego. Był też sędzią tej dyscypliny sportu, której wierny pozostał praktycznie do końca swoich dni. Pochowany został 27.02.br. na cmentarzu w Lęborku
Targi Edukacyjne
21 marca br. w pierwszy dzień Wiosny, Powiat Kwidzyński zorganizował Targi Edukacyjne. W sali sportowej Zespołu Szkół nr 2 w Kwidzynie swoje oferty przedstawiły publiczne szkoły ponadpodstawowe. Przypomnę, że Powiat jest organem prowadzącym dla I LO, II LO, ZS nr 1, ZS nr 2, CKZiU oraz dla ZS w Prabutach. Oprócz szkół w targach udział wzięły niektóre firmy współpracujące ze szkołami publicznymi. Głównymi organizatorami byli: Wydział Edukacji Starostwa Kwidzyńskiego, Poradnia Psychologiczno -Pedagogiczna i Zespół Szkół nr 2 w Kwidzynie. Targi skierowane były do ósmoklasistów, którzy stają przed wyborem dalszego kształcenia. Ponadto w tym dniu wszystkie szkoły biorące udział w Targach, otworzyły swoje „podwoje” i zorganizowały Dzień Otwarty. Miałem przyjemność wziąć udział w tej imprezie, którą otworzyłem, powitałem zaproszonych gości (wśród nich: senatora Leszka Czarnobaja, przewodniczącego Rady Powiatu Jerzego Śniega, wójtów: gm. Sadlinki – Elżbietę Krajewską i gm. Gardeja – Karolinę Nowak, Honorowego Ambasadora Powiatu Kwidzyńskiego Marka Krzykowskiego, st. wizytatora Kuratorium Oświaty w Gdańsku Stanisławę Gurbowicz), dyrektorów szkół oraz młodzież, zarówno ze szkół ponadpodstawowych, jak i podstawowych. Powiat przygotował szczegółowy Informator zawierający dokładne informacje o szkołach ponadpodstawowych, który trafi do każdego absolwenta szkół podstawowych. Ja ze swojej strony zachęcam ósmoklasistów do podjęcia nauki w szkołach publicznych, ale na jaki wybór zdecydują się absolwenci naszych szkół w gminie, to już jest niezależne ode mnie. Mogę tylko napisać, że wszystkie publiczne placówki mają, naprawdę, doskonałą ofertę dostosowaną do wszystkich absolwentów szkół podstawowych.
Rekrutacja do szkół i przedszkola
Ruszyły już zapisy do klas pierwszych oraz oddziałów przedszkolnych działających na terenie naszej gminy. Klasy pierwsze działają (oczywiście) w SP Ryjewo i SP Straszewo. Oddziały przedszkolne – w szkołach i Niepublicznym Przedszkolu pod Dębusiem w Ryjewie. Termin pierwszych zapisów już praktycznie minął i dlatego Ci z rodziców, którzy jeszcze nie złożyli dokumentów dotyczących rekrutacji, powinni to zrobić jak najszybciej. Odpowiednie podania znajdują się w sekretariatach szkół oraz w przedszkolu. Przypomnę tylko rodzicom klas „zerowych”, że oni też muszą złożyć podania o zapisanie swojej pociechy do klasy pierwszej.
Apel strażaków
Jak co roku kwidzyńscy strażacy apelują, aby nie wypalać traw. Pomimo tych apeli zawsze się znajdą „mądrzejsi”, którzy z niezrozumiałych powodów i tak podpalają trawy lub nieużytki. Jednym z mitów jest to, że wypalenie traw je użyźni – jest wręcz odwrotnie, stają się one wyjałowione.. Ogień potrafi się przemieszczać z szybkością 20 km/godz. – to jest mniej więcej szybkość, z jaką jedziemy na rowerze ( i to nie najwolniej). Podczas takich wypaleń giną zwierzęta – głównie młode, ledwo narodzone… W tym roku, w Polsce (do 8 marca br.) strażacy gasili już 6317 traw . W naszym powiecie takich akcji było już 10. Szacuje się, że 90% z nich to były podpalenia. Ja też dołączam się do tego apelu. naprawdę proszę , że by każdy komu do głowy przychodzi taki pomysł, najpierw go dobrze przemyślał. Ustawa o ochronie przyrody i ustawa o lasach zabrania wypalania traw na łąkach, pozostałości roślinnych na nieużytkach, skarpach kolejowych i rowach przydrożnych. Sprawcy podpalenia grozi grzywna do 5 tys. zł, a w przypadku spowodowania pożaru stanowiącego zagrożenie dla życia, zdrowia czy mienia, od roku do 10 lat więzienia.
Ankieta – zbadanie poziomu poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców
Na stronie internetowej Starostwa Powiatowego znajduje się ankieta dotycząca poziomu poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców naszego powiatu. Zachęcam do wypełnienia tej interaktywnej ankiety, która jest aktywna do 4 kwietnia br. Głównym celem jest zbadanie poczucia bezpieczeństwa, oszacowanie skali zagrożeń oraz ocena pracy kwidzyńskich Policjantów. Wnioski z tej ankiety posłużą wypracowaniu niezbędnych zadań na rzecz poprawy bezpieczeństwa. Oczywiście udział w tej ankiecie jest anonimowy. https://www.webankieta.pl/ankieta/218785/b adanie-poczucia-bezpieczenstwa-mieszkancow-powiatukwidzynskiego.html
100 lat, 100 lat – niech żyje nam 200 lat !!!
Niezwykły jubileusz obchodziła jedna z Ryjewianek. Bo dożyć 100 lat to sztuka, której niewielu się udaje. Pani Halina Dudek – bo o niej mowa – w dniu 7 lutego br. obchodziła takie właśnie wspaniałe urodziny. Oprócz życzeń składanych przez rodzinę, również nasz wójt Sławomir Słupczyński odwiedzi jubilatkę, życząc zdrówka, szczęścia i jeszcze wielu lat życia W składzie delegacji był również szef Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Adam Mączyński. Oczywiście ja również dołączam się do najpiękniejszych życzeń i powtórzę za wnukiem Jackiem Królikiem – pani Halino, 200 lat ! Oczywiście w zdrówku i szczęściu.
Czy wiesz , że …
1. Aby wejść na Wieżę Eiffla należy wspiąć się na 1710 stopni. 2. Mężczyźni sześć razy częściej są rażeni piorunem niż kobiety. I bądź tu facetem …
Kandydaci na Prezydenta Polski
Poniżej króciutko przedstawiam najważniejszych kandydatów w zbliżających się wyborach prezydenckich. Sławomir Mentzen – 38 lat. Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest dr. nauk ekonomicznych, a oprócz tego ukończył studia licencjackie z fizyki teoretycznej. Doradca podatkowy, prezes trzech spółek: Mentzen Holding, Kancelarii Mentzen i Mentzen SA. W 2018r. kandydował na urząd prezydenta Torunia – bez powodzenia. W 2019r. kandydował do Parlamentu Europejskiego i Sejmu – bez powodzenia. W 2023r. uzyskał mandat posła z listy Konfederacji Wolność i Niepodległość, w której pełni funkcję współprzewodniczącego. Żonaty, ma dwie córki i jednego syna. Zna język angielski. Swoją karierę polityczną zaczął w 2007r. wstępując do Unii Polityki Realnej. Popierany przez Konfederację Wolność i Niepodległość. Ciekawostka – jest właścicielem browaru: Browar Mentzen. Karol Nawrocki – 42 lata. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, posiada tytuł dr. nauk humanistycznych tej samej uczelni. W latach 2009 – 2017 pracownik Instytutu Pamięci Narodowej. W 2017r został dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej – był nim do 2021r.; od 1 czerwca 2021r. został zastępcą prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, a od 23 lipca 2021r. został prezesem tego Instytutu, którą tę funkcję pełni do dzisiaj. W 2024r. kandydował do Rady Miasta Gdańska (z listy PiS) – bez powodzenia. Żonaty, ma córkę i syna, a ponadto wychowywał (dorosłego już) syna swojej małżonki z poprzedniego związku. Startuje w wyborach jako tzw. kandydat niezależny, popierany przez Prawo i Sprawiedliwość. Zna język angielski. Popierany oficjalnie przez PiS oraz NSZZ „Solidarność”. Ciekawostka – mistrz Strefowego Turnieju Pięściarskiego o Puchar Polski juniorów w wadze 91 kg. Rafał Trzaskowski – 53 lata. Poseł do Parlamentu Europejskiego (w latach 2009-2013), b. minister administracji i cyfryzacji (2013-2014), sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (2014-2015), poseł na Sejm (20152018), prezydent Warszawy – od 2018r. do dzisiaj. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, stypendysta Uniwersytetu Oksfordzkiego i Instytutu Unii Europejskiej Studiów nad Bezpieczeństwem w Paryżu. Dr nauk humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Zna j. angielski, francuski, hiszpański, rosyjski i włoski. Pracował jako tłumacz symultaniczny, nauczyciel j. angielskiego, wykładowca w Krajowej Szkole Administracji Publicznej i w Collegium Civitas. Pełnił funkcję doradcy sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej Jacka Saryusza-Wolskiego. Pracował też jako analityk w Centrum Europejskim Natolin. Żonaty, ma córkę i syna. Popierany przez Platformę Obywatelską. Ciekawostka – kawaler Legii Honorowej (jest to najwyższe odznaczenie nadawane przez państwo francuskie).
Krzywym okiem…
Przed nami wybory, które odbędą się 18 maja br. Kolejne już, po wyborach samorządowych, europejskich, teraz czas na prezydenckie. Będziemy wybierać głowę naszego państwa. Pośród kandydatów, którzy zgłosili chęć kandydowania możemy znaleźć różne postacie, reprezentujące różne partie, frakcje, samych siebie …Nie wiem czy moi Czytelnicy wiedzą, że chętnych na objęcie funkcji prezydenta Polski jest 33 kandydatów, którzy zarejestrowali swoje komitety wyborcze. Oczywiście liczą się tylko 3-4 nazwiska, a reszta to tzw. polityczny folklor, bo jak inaczej nazwać tych kandydatów, którzy ( jak wskazują wszelkie znaki na niebie i na ziemi) otrzymają śladowe ilości głosów. Mam podejrzenie, że jeśli spytalibyśmy przeciętnego Polaka czy słyszał np. o Aldonie Skirgiełło, Andrzeju Sitko czy Eugeniuszu Maciejewskim to podejrzewam, że na 100 zapytanych może jedna lub dwie osoby odpowiedziałyby prawidłowo. Takich kandydatów jest oczywiście więcej. Zawsze się zastanawiałem, co kieruje tymi ludźmi, że decydują się na start w takich wyborach. Przecież doskonale wiedzą, że nie mają żadnych szans… Chęć wystąpienia w TV? Naiwna wiara, że nagle po wyborach będą rozpoznawalni ? Nie umiem odpowiedzieć na te pytania. Spośród głównych kandydatów największe szanse mają niewątpliwie Rafał Trzaskowski, kandydat PO, Sławomir Mentzen – kandydat Konfederacji, Karol Nawrocki – kandydat (podobno – piszę to trochę złośliwie, ale pewnie nie tylko ja, ale i inni, nie lubię być robiony „w konia”) niezależny i społeczny, popierany przez PiS. Wybory rozstrzygną się zapewne w II turze, do której nie wiadomo kto przejdzie… O ile pozycja Rafała Trzaskowskiego jest (chyba) nie zagrożona, to zarówno Karol Nawrocki czy Sławomir Mentzen nie mogą być pewni. A w II turze zadecyduje kilka procent. Stąd tak ważny jest udział w tych wyborach. Zachęcam do udziału. Jestem zszokowany głosowaniem w Parlamencie Europejskim nad Tarczą Wschód. Wszyscy wiemy, że Rosja nie zatrzyma się na Ukrainie (jeżeli ktoś sądzi inaczej, to jest po prostu bardzo naiwny lub …jest sympatykiem Rosji). I wszyscy wiedzą, że Putin zatrzyma się tylko przed realną siłą. Że żadne umowy czy traktaty go nie zatrzymają. Dąży do odbudowania rosyjskiej strefy wpływów na kraje bałtyckie i kraje Wschodniej Europy (w tym i Polski). W wyniku działań nowego prezydenta USA Donalda Trumpa, który najwyraźniej jest zafascynowany rosyjskim dyktatorem, europejscy przywódcy zaczynają się budzić. Bo wygląda na to, że Europa może liczyć tylko na siebie. Wschodnia granica Polski jest też granicą Unii i granicą NATO. Obrona tej granicy stała się jednym z najważniejszych zadań, jakie stoją przed Europą. Stąd Tarcza Wschód, która jest w chwili obecnej najważniejszym projektem w Europie. Wydawać by się mogło, że wszyscy europosłowie z Polski poprą ten projekt, ale okazuje się, że nie… Że są tacy, dla których bezpieczeństwo Polski nie jest najważniejsze. Którzy gotowi, w imię swoich partyjnych przekonań, ryzykować naszym bezpieczeństwem. I nie pomogą w tym bałamutne słowa usprawiedliwień jakie padają z ust polityków PiS czy Konfederacji – głosowali tak, jak głosowali. Jeżeli wydaje się im, że my sami się obronimy przed rosyjskim zagrożeniem, albo że Ameryka Donalda Trumpa przyjdzie nam z pomocą – to może przypomnę, że 5.12.1994r. Stany Zjednoczone podpisały memorandum dotyczące Ukrainy. Na mocy tego porozumienia Stany Zjednoczone, Rosja i Wielka Brytania zobowiązały się do respektowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, oraz powstrzymania się od wszelkich gróźb użycia siły przeciwko niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy, a w zamian Ukraina zobowiązała się do przekazania strategicznej broni nuklearnej Rosji i przystąpienia do układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej. I co mamy? Wojnę w Ukrainie wywołaną przez Rosję, wycofujące się z pomocy Stany Zjednoczone i tylko honorowe zachowanie się Wlk. Brytanii.
Punkt paszportowy w Kwidzynie
To już pewne. 21.03.br. wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz oraz starosta kwidzyński Tomasz Frejnagiel podpisali umowę dotyczącą użyczenia pomieszczeń znajdujących się w siedzibie Starostwa Kwidzyńskiego, przy ul. Kościuszki 29B na siedzibę Terenowego Punktu Paszportowego. Otwarcie tego punktu planowane jest na dzień 5 maja br. Punkt ten spełniać musi wymagania techniczne dotyczące odpowiedniej infrastruktury, odpowiedniego zabezpieczenia dokumentów oraz wyposażenia w systemy informatyczne. Punkt mieścił się będzie, w pokoju nr 22, na parterze budynku, Punkt Paszportowy w Kwidzynie zamknięto 18 lat temu. Pomimo starań poprzednich Starostów, dopiero obecnemu udało się doprowadzić do szczęśliwego finału. Przypomnę także, że starania o paszport można podejmować w dowolnym punkcie paszportowym na terenie całego kraju. Niekoniecznie w Kwidzynie …
Brązowe medalistki z Ryjewa
Bardzo miłe informacje dotarły z Lipusza, gdzie rozgrywany był finał wojewódzki Igrzysk Dzieci w piłce ręcznej. Młode szczypiornistki, reprezentujące Szkołę Podstawową w Ryjewie, po wygraniu zawodów powiatowych i półfinałów wojewódzkich, awansowały do finału wojewódzkiego. Zawody, organizowane przez Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy są swego rodzaju mistrzostwami naszego województwa szkół podstawowych (klasy VI i młodsze). Niestety, losowanie grup nie było zbytnio korzystne dla naszego zespołu. W ich grupie znalazły się najmocniejsze ekipy woj. pomorskiego, tj. SP Banino i SP Gdańsk. W pierwszym meczu nasza drużyna przegrała z SP 33 Gdańsk 6-8. W drugim, po serii rzutów karnych, pokonała SP Banino 11-10 i zakwalifikowała się do meczu o 3 miejsce. W meczu o brązowy medal nasze piłkarki nie dały żadnych szans drużynie SP 12 Tczew, wygrywając 19-8. Mistrzem woj. pomorskiego została drużyna SP Lipusz, która pokonała SP 33 Gdańsk, po rzutach karnych 15-14. Wielkie gratulacje dla trenerki naszej drużyny Bożeny Biernat i jej podopiecznych. Brązowe medalistki to: Oliwia Maćkiewicz, Emily Staszewska, Marika Szaflik, Martyna Kwiatkowska, Natalia Olejnik, Klaudia Brozdowska, Kinga Dolny, Paula Gruza, Magdalena Plechowska i Amelia Wyglądała.
Trwają rozgrywki A – klasy…
Ruszyły rozgrywki rundy wiosennej piłkarskiej A klasy. W tym sezonie nasze obydwa zespoły spisują się bardzo dobrze. Trzciańskie Rodło u siebie, w 14 kolejce wysoko wygrało z Orłem Subkowy 5-1. a ryjewski Relax uporał się w Ryjewie z Amatorką Mikołajki Pom. 3-2. 15 kolejka to mecze wyjazdowe, które niestety nie zakończyły się po myśli naszych drużyn. Rodło uległo w Kwidzynie drużynie Oldboys 3-4, a Relax przegrał w Sztumie, z Olimpią 0-1. W 16 kolejce raczej niespodziewana przegrana Relax-u ( u siebie) z Orłem Subkowy 0-1 i wygrana Rodła (w Trzcianie) z Błyskawicą Postolin 3-2. Rodło w tabeli zajmuje 5 miejsce, mając na koncie 29 pkt ( bramki 51-44). Relax jest na 8 miejscu, mając też 26 pkt. zdobytych (bramki: 43-30).
B klasa piłkarska
Czarni Straszewo inaugurują rozgrywki rundy wiosennej meczem u siebie z Nogatem Malbork. Niestety, straszewska drużyna jest „czerwoną latarnią” B klasy i biorąc pod uwagę wyniki osiągane na jesieni – nie wygląda to najlepiej. Przypomnę, że Czarni jak do tej pory zdobyli zaledwie 2 pkt. w 9 rozegranych meczach. Nie posmakowali jeszcze w tych rozgrywkach wygranej.
6 miejsce w województwie
Młodzi piłkarze ręczni reprezentujący SP Ryjewo okazali się najlepsi w rozgrywkach powiatowych. W pokonanym polu zostawili ekipy SPOMS Kwidzyn, SP Gardeja, SP Sadlinki. W zawodach półfinałowych nie dali żadnych szans drużynom SP 1 Sztum , SP Sztutowo i SP Stare Pole. Dzięki wygranej w półfinałach awansowali do zawodów finałowych. W grupie finałowej niestety zabrakło 1 bramki , aby walczyć o medal brązowy. Po przegranej z SP 33 Gdańsk 7-18, drugi mecz zakończył się remisem z SP Ustka i sędziowie zarządzili rzuty karne. W nich lepsi o 1 bramkę okazali się młodzi szczypiorniści z Ustki – i oni walczyli o brąz (20 -21). Naszym piłkarzom pozostała walka o 5 miejsce, gdzie przegrali z SP 5 Kartuzy (14-19). Ostatecznie okazali się szóstą drużyną w województwie. Ktoś może pomyśleć, że to słaby wynik, ale życzyłbym każdej naszej drużynie zajmować takie miejsca. Dodam tylko, że w rozgrywkach szkolnych, w tej kategorii wiekowej, startowało 394 szkoły.
Ryjewscy pisarze …
Nie… nie jest to pomyłka. W Ryjewie i z Ryjewa pochodzi dwójka pisarzy, którzy zaistnieli na polskim (na razie) rynku wydawniczym. Pierwszym i ze zdecydowanie większym dorobkiem jest Marek Stokowski – obecny mieszkaniec Ryjewa, zamieszkującym w swoim uroczym domku, pod lasem. Absolwent Wydziału polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Pan Marek – obecnie szczęśliwy emeryt, przez wiele lat pracował jako kustosz w Muzeum Zamkowym w Malborku. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Już w latach 80 ubiegłego wieku publikował swoje wiersze i inne utwory poetyckie w periodykach zajmujących się kulturą (m.in. w „Odrze” czy „ Poezji”). W 1996r. wydał swoją pierwszą książkę – był to tomik poezji „Dzień nad ciemną rzeką”. Sporą część jego twórczości poświęcona jest Krzyżakom (niewątpliwie wynikało to z charakteru jego pracy zawodowej) – to m.in. „Legendy i opowieści zamku Malbork”, „Księga zamków państwa krzyżackiego w Prusach”, „ Zamek Malbork – siedziba wielkich mistrzów” czy „Zamek Gniew – siedziba krzyżackich komturów i królewskich starostów”. Oprócz tematyki niejako zawodowej, nasz ryjewski (no, bo to już Ryjewiak) twórca wydał inne pozycje: „Sny dla dorosłych i dla dzieci” (humoreski), „ Błazen”, „ Noc tajemnic”, „ Samoloty”, „ Stroiciel lasu”, „ Kino krótkich filmów” , „ Las pełen przygód” , „ Lotnicho” czy ostatnio wydany „Święty Leonard z pól”. Ta ostatnia powieść dzieje się … uwaga, m.in. na terenach naszego Powiśla. Nie będę streszczał, ale zaręczam ,że czyta się ją bardzo fajnie i zachęcam do kupna tej pozycji. też , że ta pozycja powinna się znaleźć na naszych domowych półkach. A drugą postacią pisarską, wschodzącą gwiazdą naszej beletrystyki 😊 jest absolwentka ryjewskiej szkoły, Adrianna Glebka. Ada, przed którą (tak ufam) jeszcze wiele wydanych pozycji, właśnie zadebiutowała swoją pierwszą powieścią pt. „Strażnik pamięci”. Czyta się ją fantastycznie. Nasza ryjewska powieściopisarka ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim. W swojej powieści pięknie podziękowała polonistkom ryjewskiej szkoły: pp. Dorocie Baranowicz i Bernadecie Łukaszewskiej za inspirację, wspieranie i rozwijanie swojej pasji. Zachęcam do kupna, szczególnie młodzież, gdyż powieść ta skierowana jest przed wszystkim do nich (ale zapewniam dorosłych, że i Ci trochę starsi zaczytają się w niej).
IV liga tenisa stołowego
/ Czwartoligowy GOK Ryjewo po zakończeniu zmagań w I rundzie, niestety nie „załapał” się do grupy drużyn walczących o awans do III ligi. II runda to walka w grupie „spadkowej”. Dotychczas nasza drużyna, w 11 rozegranych meczach, zdobyła 8 pkt (sety: 57-71) – mając na koncie 3 wygrane, 2 zremisowane i 6 przegranych spotkań. Z ligi „spada” jedna drużyna i wszystkie znaki na „niebie i Ziemi” wskazują, że będzie to drużyna SL Salos Rumia, która zdobyła do tej pory tylko 1 pkt. Ryjewscy ping-pongiści maja jeszcze do rozegrania 2 zaległe mecze (z MRKS II Gdańsk i UKS Wikingiem Połchowo) oraz 3 bieżące. Podejrzewam, że dorobek punktowy ryjewskiej drużyny się jeszcze powiększy.
Pytanka
1. Kiedyś malarze uzyskiwali indyjską żółć tylko z moczu krów karmionych – a) liśćmi awokado; b) liśćmi mango; 3) liśćmi ananasów; 4) liśćmi melona ? 2. Najdroższym obrazem na świecie jest „Mona Lisa” (nie jest na sprzedaż). Jaka jest wartość tego dzieła: a) ok. 650 mln dolarów;2) ok. 800 mln dolarów; 3) ok. 1 mld dolarów; 4) ok. 1 mld 250 mln dolarów. Odpowiedzi można przesłać na moją pocztę mailową do dnia 10.04.br. Czeka nagroda !
widzę że ryjewo24 pl to już szczujnia zwolakowa